Nedlužíte nic a přesto dostáváte SMS zprávy o nezaplaceném dluhu?

Pokud jste dostali SMS zprávu, že dlužíte firmě zabývající se vymáháním dluhů a přitom si neuvědomujete, že byste něco dlužili, tak se může jednat o omyl firmy, která provádí vymáhání dluhů.

Na případ včera upozornila TV Nova ve své reportáži ve večerních Televizních novinách, kde se uvádí, že do podobné situace se denně dostávají stovky lidí. V reportáži je vidět, že pro vyhledávání informací o telefonních číslech byla použita i naše služba www.kdomivolal.eu. Velice nás těší, že server KdoMiVolal.eu může takto pomoci při odhalování takovýchto nekalých praktik.

Své zkušenosti s jedním takovým telefonním číslem, ze kterého jsou rozesílány podobné SMS zprávy, lze nalézt např. na stránce https://www.kdomivolal.eu/234701701. Uživatelé zde uvádějí, že dostávají od uvedené firmy následující SMS zprávy, i když si žádného dluhu nejsou vědomi.

"Vazeny kliente ..., ve veci reseni dluhu pod ev.c. 123456789 volejte nutne ... <nazev firmy>"

nebo

"Vazeny kliente ..., pamatujte prosim na zaplaceni vaseho dluhu. Evidencni cislo 123456789. V pripade otazek volejte ... <nazev firmy>"

Lidé, kteří podobnou SMS zprávu obdrželi, často uvádějí, že nic nikomu nedluží a nejsou si žádného dluhu vědomi. Jak se tedy mohlo stát, že je u dluhu uvedeno jejich telefonní číslo? Firma, která provádí vymáhání dluhů tvrdí, že pracuje s daty mobilních operátorů a telefonními čísly, které má u dluhu evidovány. Pokud není totiž telefonní číslo již delší dobu používáno, tak ho mobilní operátoři přidělí po nějaké době jinému účastníkovi. Toto pak způsobuje situaci, kdy je vaše telefonní číslo evidováno u dluhu, který vůbec nepatří vám.

Firma se nakonec vyjádřila, že pokud jste podobnou SMS zprávu obdrželi nedopatřením, tak vaše telefonní číslo bude z evidence odstraněno a firma se vám omluví.