Pozor na falešné kupující na inzertních serverech a bazarech. Můžete přijít o peníze!

Falešní kupující jsou jedním z nebezpečí, s nimiž se můžeme setkat při prodávání zboží přes inzeráty na prodejních serverech, bazarech nebo sociálních sítích. Tato skupina podvodníků se snaží vylákat od prodejců peníze nebo údaje k platební kartě různými manipulačními technikami. Nejčastěji podvodníci využívají falešné platebními bránami nebo fiktivními přepravní společnosti.

Podvody na inzertních serverech - POLICIE ČR

Jak tedy takový podvod funguje?

Podvodníci se nejčastěji vydávají za zájemce o prodávané zboží nebo služby, které nabízíte v inzerátu nebo aukci (nejčastěji se jedná o inzeráty na serverech SBazar, Bazoš, Aukro nebo nebo Facebook Market). V kontaktu s vámi se zdají být vážnými zájemci o koupi a pošlou vám zprávu s dotazem na cenu nebo podrobnosti o zboží nejčastěji přes WhatsApp nebo Messenger. V některých případech se mohou dokonce vydávat za zahraničního kupujícího a požadovat, abyste jim zboží poslali na adresu v cizině. Po krátké výměně zpráv se vám snaží kupující namluvit, že peníze uložili u kurýrní služby, která si pro zboží přijede. Následuje pak zpráva s odkazem na falešné stránky s platební bránou nebo kurýrní služby. Pokud na nich zadáte své platební údaje, tak se můžete s penězi rozloučit. Poté, co obdrží peníze nebo platební údaje, se však již nikdy neozvou a zmizí beze stopy.

Jak se tedy bránit proti těmto podvodům?

Nejlepším způsobem je být obezřetní a dát si pozor na některé varovné příznaky. Například, pokud vám někdo pošle zprávu s dotazem na cenu nebo podrobnosti o zboží a příliš se nezajímá o podrobnosti nebo vám nechce poskytnout žádné kontaktní údaje, může to být varovný signál. Stejně tak byste měli být opatrní v případě, že po vás někdo požaduje zaplacení předem nebo poskytnutí platebních údajů. Zásadní je ale, že pokud vy něco prodáváte, tak není žádný důvod někomu něco platit nebo poskytovat platební údaje!

Více informací o podvodech na inzertních serverch se můžete dozvědět buď na stránkách POLICIE ČR v článku https://www.policie.cz/clanek/podvod-pres-inzerat-431640.aspx nebo ve videu Janka Rubeše (YouTube kanál Kluci z Prahy).